II linia metra w Warszawie

Miejska kolej podziemna jest dużym ułatwieniem dla mieszkańców. Metro stało się nawet jednym z symboli stolicy, ponieważ jest jedynym w Polsce systemem kolei podziemnej. Metro w Warszawie zostało otwarte w 1995 r.

Systemem podziemnej kolei w stolicy zarządza firma Metro Warszawskie, która jest należącą do miasta spółką z ograniczoną odpowiedzialnością. Spółka ta powstała w 1995 r. w wyniku przekształcenia z Generalnej Dyrekcji Budowy Metra.

Pierwsza linia podziemnej kolei, łącząca centrum stolicy z jej północnymi i południowymi dzielnicami, w pełni zgodnie z planem projektowym została ukończona w 2008 r dając mieszkańcom Warszawy ogromne ułatwienie w korzystaniu z komunikacji miejskiej. Nie jest ona jednak wystarczająca, aby w pełni sprostać oczekiwaniom mieszkańców. Dlatego powstaje II linia metra w stolicy.

II linia metra

II linia metra w Warszawie została uruchomiona 08 marca 2015 roku. Jej pierwszy, powstały w tym czasie odcinek o długości około 6 km składa się z 7 stacji i łączy prawobrzeżną dzielnicę Warszawy Starą Pragę z lewobrzeżną Wolą. Planowany termin ukończenia inwestycji to 2022r. II linia ma liczyć 21 stacji i przebiegać z dzielnicy Bemowo na Targówek i Bródno. Cała inwestycja to koszt kilku miliardów złotych częściowo finansowanych ze środków Unii Europejskiej.

Etapy budowy kolejnych odcinków II linii warszawskiego metra

W maju 2019 przekazano do odbioru kolejne 3 stacje metra na warszawskim Targówku. Budowa, pomimo problemów z generalnym wykonawcą, przebiega zgodnie z planem. Włoska firma zajmująca się budową odcinka o wartości ponad miliarda złotych ogłosiła bankructwo, przekazując jednak komplet dokumentacji co pozwoliło firmie Metro Warszawskie przystąpić do końcowych odbiorów inwestycji.

II linia metra na Targówku to ponad 3 km tuneli z trzema stacjami i wentylatorniami. Stacje linii na Targówku to: C16 Szwedzka, C17 Targówek Mieszkaniowy oraz C18 Trocka.

Ukończenie budowy całej II linii warszawskiego metra planowane jest na rok 2022. Oddana do użytku dla pasażerów ma być w roku 2023.

geoinżynieria

Geoinżynieria – kontrowersyjna dziedzina nauki

Geoinżynieria, a właściwie inżynieria klimatu, jest dziedziną nauki, która wzbudza wiele emocji. Polega ona na w uogólnieniu na wielkoskalowych zmianach pogody w celu uzyskania zmian klimatu. Idea geoinżynierii polega na walce z globalnym ociepleniem i destrukcyjnym wpływem działalności człowieka na klimat ziemski, jednak wciąż trwają badania i eksperymenty, które mają zweryfikować bezpieczeństwo i skuteczność tych działań.

Celowane zmiany pogodowe mogą obejmować bardzo wiele czynności. Dotyczą one na przykład wprowadzania dodatkowych aerozoli do stratosfery, nawożenia oceanu przy pomocy żelaza, lub też zmian odbijalności chmur.

Warto zwrócić uwagę na naturalne mechanizmy, które występują w przyrodzie, a które również mają bezpośredni wpływ na klimat. Są to na przykład wybuchy wulkanów, podczas których ogromne ilości siarczanów i pyłów dostają się do atmosfery, blokując promieniowanie słoneczne. Stąd pojawiła się „teoria zimy wulkanicznej”, która zakłada drastyczne zmiany klimatu, jakie mogłyby nastąpić po licznych wulkanicznych erupcjach. Efekt na mniejszą skalę można było zaobserwować w roku 1816, kiedy nastąpił tak zwany „rok bez lata”. Najprawdopodobniej to erupcja wulkanu Tambora była przyczyną anomalii pogodowych na półkuli północnej, podczas których między innymi w maju mróz zniszczył praktycznie wszystkie plony, przyczyniając się do kryzysu.

geoinżynieria

Na podstawie tego naturalnego zjawiska powstała jedna ze znanych hipotez geoinżynierii, polegająca na celowym wprowadzaniu siarczanów do atmosfery. Miałoby to na celu blokowanie promieniowania słonecznego.

Na podstawie metod modyfikacji pogody stosowanych do manipulowania opadami powstała inna idea geoinżynieryjna. Dotyczy ona zmodyfikowanej techniki zasiewania chmur, w której nastąpi zmiana odbijalności promieniowania przez chmury – czyli tak zwanego albedo. Miałoby to być wykonywane poprzez zwiększenie ilości mikrometrowych kropli wody w niskich chmurach, na przykład dzięki rozpylaczom.

Ponieważ ciężko przewidzieć, jakie mogą być długofalowe konsekwencje działań geoinżynierii, a wielu naukowców twierdzi, że z pewnością będą one nieodwracalne, geoinżynieria wciąż pozostaje w sferze kontrowersyjnych dziedzin nauki i najprawdopodobniej nieprędko się to zmieni.

serwis klimatyzacji samochodowej kraków

Serwis klimatyzacji samochodowej Kraków od a do z

Aby klimatyzacja samochodowa działała sprawnie, kierowcy muszą oczywiście pamiętać o systematycznych przeglądach. Specjaliści z branży motoryzacyjnej zalecają, aby serwisować klimatyzację przynajmniej raz na dwa lata. Warto wspomnieć również i o tym, że dla własnego zdrowia warto raz na pół roku wymienić także specjalny filtr kabinowy.

Jak serwisować klimatyzacje samochodową?

Samodzielny serwis klimatyzacji samochodowej Kraków nie jest prostym zadaniem, dlatego też warto skorzystać z usług odpowiednich fachowców. Na szczęście na naszym rynku jest wiele specjalistycznych warsztatów samochodowych, które oferują kompleksowe przeglądy klimatyzacji od a do z. Profesjonalny serwis to doskonała propozycja przede wszystkim dla tych kierowców, którzy chcą bardzo dokładnie wyczyścić układ.

Ile kosztuje serwis klimatyzacji?

serwis klimatyzacji samochodowej kraków

Kompletny serwis klimatyzacji samochodowej Kraków kosztuje około 200zł. W cenie tej znajduje się fachowa diagnostyka układu, wymiana czynnika chłodzącego i odgrzybianie. Jak łatwo się domyśleć ceny różnią się w zależności od danego serwisu samochodowego. Najwięcej zapłacimy w ASO, a najmniej w niezależnych warsztatach. Bardzo wiele firm organizuje także promocje na serwis klimatyzacji, dlatego też warto na bieżąco śledzić rynek.

Sprężarka – co warto o niej wiedzieć

Sprężarka jak powszechnie wiadomo jest sercem całego układu klimatyzacji w aucie, dlatego też to właśnie na nią należy zwrócić szczególną uwagę. W wielu przypadkach to właśnie naprawa sprężarki generuje największe rachunki. Najważniejszym zadaniem sprężarki jest tłoczenie czynnika chłodzącego. Jeżeli sprężarka nie działa prawidłowo, to niestety nawet napełniona klimatyzacja nie będzie spełniać swoich zadań. Sprężarki podatne są przede wszystkim na awarie łożysk i poszczególnych uszczelnień.

Podczas przeglądu warto zadbać także i o to, aby kompresor został dodatkowo uzupełniony olejem. Największy problem pojawia się wtedy, gdy dochodzi do uszkodzenia tłoczków. Niestety nawet najlepszy serwis nie jest w stanie ich naprawić, dlatego też jedynym rozwiązaniem jest zakup nowego urządzenia. Niestety ceny części zamiennych mogą znacznie przewyższyć zakup nowego urządzenia, dlatego też warto zastanowić się, czy nie lepiej kupić nową sprężarkę.

Odkup odszkodowań

Problemem, z którym większość z nas się zmaga jest wypłacanie zbyt niskich odszkodowań

Wielu z nas nawet nie wie, że istnieje coś takiego jak odkup odszkodowania. Czy jest to korzystne? Czy może jednak warto zainteresować się kupnem normalnego odszkodowania? Co nam daje takie odszkodowanie?

odkup odszkodowania
Odkup odszkodowań, czyli przekazanie swoich roszczeń komuś innemu na przykład kancelarii odszkodowawczej.
Pozwala to takiej kancelarii na negocjacje z ubezpieczycielem odnośnie wypłaty naszego odszkodowania. Wiele ubezpieczycieli przeważnie wypłaca za niskie odszkodowania. Kancelaria będzie walczyć, abyśmy dostali wyższe odszkodowanie niż proponuje nam ubezpieczyciel. Jeśli nie dochodzi do porozumienia z obydwu stron, sprawy często kończą się w sądzie. Nie musisz brać udziału w sprawach sądowych. To problem kancelarii. Natomiast Tobie wypłacą oni odszkodowanie szybciej, niż sprawa sądowa dobiegnie końca.
Gdy nie przekażemy swoich roszczeń żadnej instytucji i będziemy zabiegać o odszkodowanie wyższe niż takie, które nasz ubezpieczyciel zaproponował nam, może trwać to naprawdę sporo czasu. Dlatego warto pomyśleć o odkupie odszkodowania.
Do takich kancelarii może się zgłosić każdy poszkodowany, jeśli uważa, że ubezpieczyciel wypłacił zbyt małą ilość pieniędzy. Najczęściej dotyczy to samochodów. Ubezpieczyciele potrafią nawet wypłacać o 30% mniejsze odszkodowania niż te, które powinni.
Pamiętajmy, że przy odkupie odszkodowania nie przeszkadza przyjęcie odszkodowania od ubezpieczyciela. Wypłacone pieniądze nie zamykają sprawy. Chyba, że mamy do czynienia z sytuacją w której poszkodowany podpisze ugodę, która oznacza zrzeknięcie się wszystkich roszczeń.
Ludzie martwią się również, czy mogą walczyć o wyższe odszkodowanie, gdy sprzedali już oni swoje uszkodzone auto. Odpowiedź brzmi tak, ponieważ auto nie jest już poddawane dodatkowym oględzinom.

Jaka wyprawka do szkoły?

podajnik do taśmy klejącej

Taśma klejąca do szkoły?

Kiedy wysyłamy nasze dziecko do szkoły jesteśmy świadomi wydatków z tym związanych. Wiemy, że należy wyposażyć dziecko w książki, zeszyty, długopisy i ołówki. Co jeszcze może się przydać uczniowi?

Z pewnością przydatny w szkole będzie piórnik, który pomieści wszystkie niezbędne przybory. Na rynku dostępne są piórniki wyposażone w specjalne gumki, służące do umieszczenia w nich długopisów, kredek i tym podobne. Zapobiegają one łamaniu się przedmiotów oraz wypadaniu ich z piórnika. Oczywiście istnieją również piórniki innego typu, jednak wszystkie modele charakteryzują się kolorowymi wzorami, często z postaciami z bajek.

Kolejną przydatną rzeczą mogą być kolorowe zakreślacze i pisaki, dzięki którym dziecko będzie mogło zaznaczać ważne rzeczy oraz nadawać kolor istotnym elementom. Ważne jest, aby były one trwałe i nie przebijały na drugą stronę kartki.

W szkole niezwykle przydatna jest również przezroczysta taśma klejąca. Oczywiście w komplecie z nożyczkami, które mogą być zastąpione przez podajnik do taśmy klejącej. Jest on wygodnym rozwiązaniem, ponieważ daje możliwość oderwania kawałka taśmy bez konieczności szukania nożyczek, a więc mamy wszystko w jednym miejscu. Jednak nożyczki też są potrzebne, ponieważ wycinanie jest w szkole dość popularnym zajęciem, a ponadto nożyczki mogą pomóc w wyrównaniu kartki, czy obcięciu kawałka nitki lub sznurka.

W szkole często używa się kolorowych kredek, dlatego warto zainwestować w takie, które są dobrej jakości i nie będą się łamały. Dodatkowo przydać się mogą pastele, farby, plastelina, bloki rysunkowe, kolorowe i techniczne oraz krępa.

Jak widać wyprawka dla ucznia nie kończy się na książkach, zeszytach, długopisach, ołówkach i plecaku. Często lista przydatnych rzeczy jest o wiele dłuższa, lecz zależy to od wielu czynników. Tak naprawdę listę niezbędnych rzeczy otrzymujemy w szkole, dlatego nie warto kupować zbyt wielu rzeczy na zapas.

psycholog, terapia

Psycholog dziecięcy

Małe ogromne kłopoty

Jest wiele powodów, które skłaniają rodziców do skorzystania z usług psychologa dziecięcego. Tego typu dziedzina wiedzy i nauki zajmuje się przede wszystkim psychologią dziecka czyli małego człowieka, który dopiero wkracza w świat. Pozornie, patrząc z boku, może wydawać się, że małe dziecko nie ma żadnych problemów. Tak jednak widzą świat ludzie dorośli. Mały człowiek uważa swoje małe problemy za ogromne kłopoty, ponieważ po prostu nie zna innej skali, w której mógłby to ocenić i oszacować i odnieść do realnych dużych problemów dorosłych ludzi. Psychika małych dzieci jest skonstruowana zupełnie inaczej niż psychika dorosłych. Jeżeli dorośli nie radzą sobie ze swoimi problemami i potrzebują pomocy psychologa bądź psychiatry a także psychoterapii to czego wymagać od małych dzieci? One także sobie nie radzą a w ostatnich latach są szczególnie narażone na wiele niebezpieczeństw.

Psycholog

Psycholog dziecięcy Żoliborz z pewnością pomoże odkryć w czym tkwi problem i pomoże znaleźć rozwiązanie. Czasami wystarczy jedna lub kilka wizyt a czasami praca musi być dłuższa i bardziej żmudna. To wszystko trzeba rozpatrywać indywidualnie podczas wizyty. Wielu rodziców wstydzi się problemów psychologicznych swoich dzieci i nie chce szukać pomocy poza murami domu. Tego typu podejście jest bardzo niewłaściwe. Należy zawczasu szukać rozwiązania problemów. Później będzie tylko gorzej a problemy będą narastać i kumulować się. Żeby się przed tym uchronić należy pójść do psychologa dziecięcego już na samym początku występowania problemu, kiedy można zdusić go w zarodku. Nie wstydźmy się zatem, że nasze dziecko potrzebuje wizyty u psychologa dziecięcego. Zamiast tego dajmy dziecku oczekiwane przez niego wsparcie i miłość. Tylko wtedy nasze dziecko poczuje się kochane i akceptowane i chętniej otworzy się i wyjawi swój prawdziwy problem. To będzie klucz do jego rozwiązania. Wśród psychologów zdarzają się specjaliści lepsi i gorsi, zatem poszukajmy najlepszego specjalisty, który da dziecku wsparcie i rozwiązanie kłopotów.